اصول معماری کلاسیک

اصول معماری کلاسیک

معماری کلاسیک گونه‌ای از معماری است که از عناصر برگرفته از معماری دوران کلاسیک روم و یونان تشکیل شده است. سبک‌های معماری زیادی از معماری کلاسیک الهام گرفته‌اند و این مساله باعث شکل گیری باز زنده سازی‌هایی مانند معماری نئوکلاسیک از میانه قرن ۱۹ و طرح های یونانی در قرن بیستم شد. اکثر سبک‌های معماری که پس از رنسانس در اروپا‌ زاده شده‌اند جزء معماری کلاسیک محسوب می شوند. یکی از نمونه های بارز به کار رفته معماری کلاسیک در ایران را می توان کاربرد نمایی رومی در نمای شهری منازل و ادارات قدیمی کشور ما نام برد. این تعبیر گسترده از این اصطلاح توسط جان سامرسون در کتاب زبان کلاسیک معماری به کار گرفته شده است. عناصر معماری کلاسیک در زمینه‌های معمارانه متفاوتی نسبت به زادگاه اصلیشان به کار گرفته شده‌اند. شیوه‌های کلاسیک دوریک، یونیک و کرنتین که در معماری سبک گرای قرن ۵ پیش از میلاد یونان معنی دارند در معماری قرن اول گال‌ها دوباره به کار گرفته می‌شوند و از آن زمان بار‌ها و بار‌ها تجدید شده‌اند.

تعریف کلی کلاسیک
در اذهان ما تصور معمارانه ایده عالی نسبت به هر دو دوره وجود دارد که اغلب با بناهای یادمانی منفردی معرفی می شود. از این دست است پارتنون برای یونان باستان، پانتئون برای رم باستان، کلیسای سنت پیترو باستانی برای صدر مسیحیت، و تمپیه تو برای دوره رنسانس پیشرفته از اهمیت خاصی برخوردار است. با وجود اینکه قرن نوزدهم از جنبه فرهنگ اجتماعی به طور غیرمشخص و با سرعت در حال مدرن شدن بود. دوره ایجاد ساختمان هایی چون اپرای پاریس یا خانه ی پارلمان لندن به گونه ای هماهنگ مشابه کارهای قرون پیشین نیز بود؛ و از طرفی هم با کارهای قرن هجدهم تفاوت نداشت.به گار بردن طرح نمای رومی در بناهای کلاسیک از مهم ترین نشانه های این دوره بوده است. همان گونه که به نظر می رسید، در قرن هجدهم، تاریخ به طرف گذشته ی دور عقب نشینی کرد و این حرکت با ساختمان خانه جیزیک آغاز شد که در سال ۱۷۲۵ میلادی در خارج لندن برپا گردید. این کار تقلیدی از ویلای روتوندای پالادیو بود که تقریباً دو قرن پیش از آن ساخته شده بود. معماری تاریخ رای قرن هجدهم به معنی احیای سبک های ابتدایی تر توأم با تحولاتی بود که در جریان آن نظم کهن اروپا به دنیای مدرن قرن هجدهم و نوزدهم تغییر شکل داد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۹۴۴

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. رضا قربانی
  ۸:۴۴ ۱۳۹۶/۰۶/۰۹

  خیلی مفید بود

 2. محمد دالمن
  ۸:۴۵ ۱۳۹۶/۰۶/۰۹

  سامسونگ در ۹۰ درصد حوزه ها ابر قدرته

 3. علی شیرنژاد
  ۸:۴۵ ۱۳۹۶/۰۶/۰۹

  پردازنده واسه کامپیوتر ولپ تاب فقط اینتل وواسه موبایل فقط کایرین بقیش چرت وپرته

 4. khonw
  ۸:۴۶ ۱۳۹۶/۰۶/۰۹

  خخخ هر دو رو برعکس گفتی بجای اینتل گرون فروش میشه از amdارزونتر خرید حالا بازم به این اینتل کایرین رو کجای دلم بذارم??????کایرین بعد مدیاتک اشغال ترینه به معنای واقعی اشغال نکنه کایرین از اسنپ و مخصوصا اگزینوس بالاتره؟؟؟؟پردازنده موبایل فقط اگزینوس فعلا بالا ترین گرافیک که از ۵۴۰هم بالاتره تو cpuهم که همیشه مصرف کمی هم داره

 5. محمد رضا شیرنژاد
  ۲:۴۳ ۱۳۹۶/۰۶/۱۰

  سلام تست میکنم تست

 6. فرزاد پولادی
  ۸:۳۱ ۱۳۹۶/۰۷/۰۲

  سلام وقت بخیر

 7. محمدعلی
  ۷:۲۳ ۱۳۹۷/۰۵/۳۰

  سلام تست می شود